Prezihovvoranc.si
Cesta Toneta Tomšiča 5
Jesenice
4270
Slovenija
os-pv.jesenice@guest.arnes.si

Pokanje med prazniki

Avtorji: Suarim Latić, Emrah Tokić in Ajlin Burzić

 

Prazniki, ki so za nami, za marsikoga niso bili mirni.

En izmed razlogov je pokanje petard, ki je bilo letos res močno.

 

To pa sploh ni nekaj modernega, s hrupom so že v preteklosti ob različnih praznovanjih odganjali zle duhove.

Po zakonu je uporaba pirotehnike dovoljena med 26. 12. in 2. 1., a ne v gosto naseljenih predelih. Zakon ureja tudi kazni, te so lahko do višine 1200 €.

Vsak, ki ga pokanje veseli, bi moral misliti na dve stvari:

  • varnost,
  • vpliv na okolico.

Ogromno ljudi opozarja, da pokanje zelo vznemirja otroke, starejše ljudi, živali …

S pirotehniko tudi onesnažujemo zrak in vodo.

 

Najbolj moteča pirotehnična sredstva so petarde. Njihov glavni učinek je pok, ki je lahko zelo glasen. Petarde so kartonski tulci, ki so napolnjeni s smodnikom. Med najmočnejšimi petardami je Cobra 8, ki ima v sebi 100 gramov eksploziva. Dosegla naj bi glasnost čez 130 dB. Pri taki glasnosti pa strokovnjaki predlagajo zaščito, ker lahko za vedno poškoduje sluh. Še večja nevarnost pa je telesna poškodba, ki jo taka petarda lahko naredi. V kar nekaj primerih pa je bil pok tako močen, da je bil poškodovan tudi kak avto.

 

Razmišljali smo tudi o razlogih za tako navdušenje nad metanjem petard:

  • kazanje poguma,
  • preizkušanje moči poka v različnih okoljih (tuneli, koši za smeti ipd.)
  • strašenje in nagajanje ...

 

Med pisanjem pa smo se tudi pogovarjali s sošolci, ki imajo domače živali, da bi preverili, kako so one prenašale ta hrup.

David iz 7. b je povedal, da svojim mačkam pod namiznim nogometom, ki ga ima v sobi, naredi bunker, da se lahko skrijeta vanj, ko je pokanja preveč ...

 

Elin iz 7. a je rekla, da je imela med prazniki doma 6 psov, sicer ima dva. Enemu dajejo celo kapljice za pomirjanje, sicer pa gre med najhujšim pokanjem z njimi v kopalnico in prižge glasbo, da se manj sliši pokanje. Psi so ves čas zelo prestrašeni, od strahu se večkrat polulajo, če prav so že navajeni hoditi ven.

 

V medijih in na družbenih omrežij pa vidimo različne zapise o živalih, ki so od strahu zbežale in se poškodovale ali izgubile.

 

 

Med raziskovanjem za prispevek smo naleteli še na informacije o kulturnem društvu na Koroški Beli, ki ohranja zelo star običaj – streljanje ali pokanje z možnarji. Povezujejo ga z veliko nočjo in praznikom dela, zato bomo več o tem napisali spomladi.