Prezihovvoranc.si
Cesta Toneta Tomšiča 5
Jesenice
4270
Slovenija
os-pv.jesenice@guest.arnes.si

Grafologija

Avtorica: Tjaša Seljak Globočnik

 

"Pišeš kot kura!" Vam je že katera učiteljica to rekla? 

Strokovnjaki lahko na podlagi pisave ugotovijo, kakšen je človek, ki je to napisal. Tu pa lepa pisava ni pomembna, saj opazujejo cel kup drugih stvari.

 

Grafologija je veda, ki preučuje način pisave, da bi lažje spoznali osebnost, počutje in čustva pišočega. Pogosto jo uporabljajo delodajalci, da spoznajo kandidate za delovno mesto, tudi v preiskovalnih akcijah zločinov in ponarejanja pride zelo prav. Zanimivo pa je tudi raziskovanje rokopisov znanih oseb. (Na spletu je npr. analiza Prešernovega rokopisa.)

 

Grafologi so med raziskovanjem pisave pozorni na več stvari:

 

  • Velikost pisave

Velika pisava naj bi bila značilna za odprte ljudi, ki imajo radi pozornost. Taki ljudje so tudi zelo radovedni in samozavestni.

Majhno pisavo pa naj bi imeli ljudje, ki so bolj zaprti, so raje v manjši družbi in se bolj osredotočajo na podrobnosti. Preden kaj naredijo, zelo radi dobro premislijo, pogosto se zanašajo na občutek.

 

  • Nagnjenost pisave

Ljudje, ki imajo pisavo bolj nagnjeno v desno stran, naj bi bili družabni in bolj čustveni. Tisti, ki zapise nagibajo v levo, pa so bolj premišljeni, previdni in zadržani. Navpična pisava pa kaže na uravnoteženo osebo.

 

  • Razmiki

Če oseba dela široke razmike, ima rada svobodo in noče čutiti utesnjenosti, ozki razmiki pa kažejo na željo po bližini in družabnost.

Iz pisave, kjer so razmiki enakomerni, lahko razberemo organizirano in natančno osebo, pri različnih razmikih pa na bolj neurejene misli osebe.

 

  • Pritisk pri pisanju

Osebe, ki s pisalom močno pritiskajo, naj bi bile odločne, vztrajne, mogoče trmaste, nežen pritisk pa je značilen za umirjene, ustvarjalne in prilagodljive osebe, mogoče tudi bolj občutljive.

Zanimivo je opazovati tudi enakomernost pritiska. Če oseba včasih bolj pritiska, je to lahko znak nihanja razpoloženja.

 

Veliko o človeku lahko izvemo tudi iz tega, ali delo bolj okrogle ali špičaste črke, kako dela pike in strešice …

 

Veda je zelo zanimiva, a vsi poudarjajo, da to niso znanstveno potrjene ugotovitve in da na pisavo vpliva veliko drugih stvari – utrujenost, počutje, okolje, kako smo se naučili oz. navadili pisati, kakšno pisalo in podlago imamo …

 

Glede na to, da zdaj veste, kaj vse se da o človeku izvedeti iz njegove pisave, se boste mogoče kdaj malce bolj potrudili in ustvarili čim boljši vtis.

 

Zagotovo pa je še bolj kot to, KAKO je napisano, pomembno, KAJ je napisano.

 

 

Še nekaj zanimivosti:

  • Pisava je tako edinstvena kot prstni odtis. Ne moreta imeti dva človeka enake pisave, niti če sta dvojčka.
  • Za izdelavo analize rokopisa potrebuje grafolog tri dni dela.
  • Tako podrobna analiza ni poceni, stane nekaj čez 1000 evrov.
  • Za grafologe je najbolj zanimiva črka 't', saj ima samo ta črtica na t lahko 21 oblik.