Nova knjiga rekordov
Avtor: Nik Noč
Guinnessovo knjigo rekordov verjetno vsi poznamo. Ali ste vedeli, da je to najbolj prodajana knjiga na svetu?
Nastala je na pobudo sira Hugha Beaverja (direktor pivovarne Guinness), ko je leta 1951 po lovu s svojo družbo razmišljal, katera evropska ptica je najhitrejša. Ugotovili so, da priročnika s takimi informacijami še ni. Pomislil je, da bi bila tako knjiga zagotovo zelo uspešna (in prav je imel). Prva knjiga je izšla leta 1955, v vsaki knjigi lahko najdemo celo vrsto najrazličnejših rekordov.
15. 9. 2022 je izšla slovenska izdaja Guinnessove knjige rekordov za leto 2023. Ker jo imamo tudi v šolski knjižnici, sem jo prelistal in poiskal nekaj zanimivih rekordov.
Najhitrejši konj po zadnjih nogah
Odrasli shetlandski poni Alvin, ki ga je zdresirala Paulina Tufvesson, je 27. februarja 2022 po zadnjih nogah prehodil 5 m v samo 16,7 sekunde.
Najdaljša netopirjeva ušesa
Gladkonosi pegasti netopir, ki živi v jugozahodni Kanadi, na zahodu ZDA in v severni Mehiki, ima glavo in telo dolgo približno 7 cm, njegova ušesa pa lahko dosežejo 5 cm. To bi pri velikosti odraslega človeka pomenilo 1,2 m dolge uhlje.
Največji jamski grad na svetu ...
Predjamski grad, ki je visok 35 m.
Za konec še nekaj zanimivih stvari o knjigi rekordov:
– Vsak mesec dobijo 4.000 novih prošenj za potrditev rekorda, kar 95 % jih zavrnejo.
– Guinnessova knjiga rekordov je ena izmed najpogosteje ukradenih knjig iz knjižnic v ZDA.
– Če bi vse izvode Guinnessove knjige rekordov zložili enega na drugega, bi z njimi postavili kar pet stolpov, visokih kot Mount Everest.